Ağız Hijyen Eğitimi

Şarjlı diş fırçaları faydalı mıdır?

Son yıllarda yapılan çalışmalarda, şarjlı diş fırçalarının hem kısa hem uzun vadede, bakteri plağı temizlemede ve dişeti problemlerini azaltmada manuel diş fırçalarına göre daha etkili olduğu gösterilmiştir. Dolayısıyla, dişeti çekilmesi olan, yetersiz el manipülasyonu olan ve diş minesinde harabiyeti olan bireylere özellikle şarjlı diş fırçası önerilebilir. Diş fırçalarken çok bastırıldığı takdirde basınç sensörü sayesinde diş fırçası çalışmayacaktır. Dolayısıyla var olan bir mine harabiyeti ya da diş eti çekilmesinin daha fazla ilerlemesi önlenmiş olur.

Şarjlı diş fırçalarının farklı tiplerde başlıkları bulunur. Dişetlerine masaj yapan başlıklar, sadece bakteri plağı kaldıran başlıklar, konik uçlular, ara yüz temizleyiciler ve çocuklar için yapılan özel başlıklar gibi… 5 yaş altı çocuklarda, el yeteneğinin tam gelişmemiş olma ihtimali göz önünde bulundurularak, şarjlı diş fırçaları önerilebilir. Çocuklar için üretilmiş özel başlıklar kullanılarak, zamanlayıcı aparatı ile birlikte, hem diş fırçalama işlemi daha eğlenceli bir hale gelir hem de etkili diş fırçalama yapılmış olur.

Farklı diş fırçaları kullanıldığında, buna göre diş fırçalama tekniğini de değiştirmek gerekir. Dolayısıyla, hangi diş fırçasını hangi teknikle kullanacağınızı öğrenmek için, diş hekiminizi ziyaret etmeniz gerekir.

Diş fırçamı nasıl seçmeliyim?

Fırçalar arasından seçim yaparken, diş hekiminize danışmanız size en doğru fırçayı seçmenizde yardımcı olacaktır. Bazı kişiler dişlerini farkında olmadan çok bastırarak fırçalarlar. Bu gibi durumlarda dişeti çekilmeleri görülür ve diş eti çekilmesi olan kişilerin sert kıllı diş fırçası kullanması yanlış olur. Çünkü sert kıllı fırçalar dişetlerini daha çok travmaya uğratır ve dişlerde de aşınmalara sebep olur, yumuşak kıllı fırça kullanmaları daha doğru olur.

Bazı kişilerin de ağız yapıları küçüktür ve büyük başlıklı fırça kullanmaları halinde ağzın arka bölgelerine ulaşmaları zor olur. Bu durumda ağız hijyeni tam sağlanamaz. Ağız yapısı küçük olan kişilerin özellikle orta veya küçük başlıklı diş fırçası seçmeleri gerekir. Şarjlı diş fırçaları da tercih edilebilir. Şarjlı fırçaların başlıkları küçük olduğu için manuel olanlara göre, arka bölgedeki dişlere ulaşması daha kolay olur. Ayrıca dişlerin dil yüzeyine bakan arka kısımlarını temizlemek daha kolay olur. 

Özel bir gereksinim olmadığı sürece, diş fırçası kıllarının dümdüz (eski tip) ve orta sertlikte olması, başlığının da orta boy büyüklükte olmasıdır. Bu arada diş fırçanızı en fazla 6 ayda 1 değiştirmeniz gerekir. Gereğinden uzun kullanılan fırçanın kılları yana doğru eğilir hem dişetlerine batar hem de mekanik temizliği yeni bir fırçaya göre %30 oranında azalır. Buna ek olarak belirli hastalıklar sonrasında, fırçanızda yeniden enfeksiyona yol açabilecek mikroplar bulunduğundan bu dönemlerde fırçanızı değiştirmekte fayda vardır.

cocuklarda hijyen egitimi

Uzman Hekimler

Yüksek Kalite Ekipman

Konforlu Tedavi

Diş macunumu nasıl seçmeliyim?

Fırçalarda olduğu gibi diş macununda da birçok çeşit mevcuttur. Bunlar da kendi içinde değişik özelliklere ayrılır. Örneğin diş ve dişeti koruyucu, çürük önleyici, beyazlatıcı gibi çeşitleri mevcuttur.

Daha çok ne sorunumuz var ise bu soruna yönelik olan macunu kullanmalıyız. Örneğin diş çürüğü açısından yüksek risk altındaysak, fluorid gibi yüzeyel koruyucu etkisi yüksek diş macunu; hassasiyet problemi var ise hassasiyet giderici diş macunu, periodontal sorunumuz var ise medikal içeriği yüksek, renklenme problemi var ise beyazlatıcı özelliği olan diş macunlarını kullanabiliriz. 

Görüldüğü gibi çok çeşitli etkinliğe sahip diş macunları ve diş fırçaları olduğu ileri sürülüyor ise de, sonuçta seçtiğiniz hiçbir diş macunu ve diş fırçası, diş hekiminizin yapması gereken tedavinin yerine geçmeyecektir. Ağız ve diş sağlığınızda herhangi bir problem yaşıyorsanız en doğrusu diş hekiminize tedavi olmaktır.

Randevu Al veya Soru Sor

Aşağıdaki formu doldurarak randevu talep edebilir ya da probleminizle ilgili soru sorabilirsiniz. Dilerseniz, dişinizin fotoğrafını da ekleyerek hekimlerimizin probleminizi anlamasına yardımcı olabilirsiniz.