Ağız Kokusu

Ağız kokusu

Yapılan araştırmalar kötü ağız kokusunun, büyük oranda (%85) ağız içindeki bir problemden kaynaklandığını göstermiştir. Bunun da büyük bir kısmını diş ve diş eti problemleri oluşturur. Plak ve diş taşları kötü ağız kokusuna neden olur. Bazı durumlarda dilin üzeri bir tabakayla kaplanır. Bu tabakada bulunan ve özellikle sülfür bileşikleri oluşturan bakteriler de ağız kokusu yapar. Bu sorunun giderilmesi için dilin mekanik olarak temizlenmesi gerekir.

Birçok insan sabah uyandığında ağzında kötü bir koku olur. Bu normal bir olaydır. Ağzın gece boyunca kuruması ve bakteri faaliyetleri sonucu kötü koku meydana gelir ve kahvaltıdan sonra ağızda artan tükürükle beraber bu kötü koku kaybolur.

Ağız hijyenin sağlanması birçok ağız kokusu vakasında genellikle iyi sonuç alınmasını sağlar. Yeterli bir ağız hijyeni için dişlerin yemeklerden sonra günde 3 kez fırçalanması ve diş ipi kullanılması gerekir. Bunun yanında dilin günde 1 kez diş fırçası kullanarak temizlenmesi de yararlı olacaktır. Anti bakteriyel gargara kullanımı da önerilebilir fakat içerdikleri alkol nedeniyle bu gargaraların uzun süreli kullanımı ağız mukozası ve dilin tahriş olmasına neden olabilir. Diş çürükleri, problemli restorasyonlar, diş taşı ve diş eti hastalıklarının tedavi ettirilmesi de ağız kokusundan kurtulmak için gereklidir. 

Ağız içi faktörler ortadan kaldırılmasına rağmen hala kötü koku problemi olan bireylerin mide rahatsızlıklarından şüphelenmeleri gerekir.

agiz kokusu

Randevu Al veya Soru Sor

Aşağıdaki formu doldurarak randevu talep edebilir ya da probleminizle ilgili soru sorabilirsiniz. Dilerseniz, dişinizin fotoğrafını da ekleyerek hekimlerimizin probleminizi anlamasına yardımcı olabilirsiniz.