Çene Cerrahisi

İmplant öncesinde ekstra cerrahi operasyonlar gerekir mi?

İmplant yapılacak olan bölgenin radyolojik ve klinik muayenesi sonucunda, yetersiz görülen durumlar var ise ekstra cerrahi tedaviler yapmak gerekebilir. Bu tedaviler sinüs lift, kemik grefti uygulaması, kemik augmentasyonları, dudak yanak ve dil kaslarının repozisyonu veya keratinize diş eti derinleştirme operasyonlarından herhangi biri olabilir. Bu tedaviler hakkında detaylı bilgi almak için doktorunuza danışabilirsiniz.

Diş çekimi

Diş çekimi yapılırken, ilgili çekim bölgesinde mutlaka tam bir anestezi sağlanmış olması gerekir. Akut itihap varlığında, anestezik maddenin dağılımı doku içerisinde zor olacağından, tam bir anestezi sağlanamaz. Ayrıca diş çekimi sonrasında damarlar, tam steril olması mümkün olmayan ağız ortamına açılır ve tükürük ile kaynaşırlar. Böyle bir durumda, var olan akut iltihap baş boyun bölgesinde, çok önemli damar sinir paketlerine komşuluk eden, diş çekim bölgesinden vücuda dağılabilir. Bu tarz riskleri göz önünde bulundurarak, akut iltihap varlığında diş çekimlerini ertelemek gerekir. Akut iltihabın dağılmasına yardımcı olmak ve profilaksi amaçlı bir reçete yazılabilir.

cene cerrahisi muayenesi

Uzman Hekimler

Yüksek Kalite Ekipman

Konforlu Tedavi

Gömük 20 yaş dişleri çekilmek zorunda mıdır?

20 yaş dişleri bulundukları yer itibariyle sürmekte zorlanabilirler. Bu gibi durumlarda, çenelerin köşelerinde yatar pozisyonda veya yarı gömük bir şekilde uzun süreler durabilirler. Yarı gömük 20 yaş dişlerinin üzerlerinde genelde kapişon dediğimiz bir dişeti cebi oluşur ve bu cebi temizlemek neredeyse imkansızdır. Patlamaya hazır bir bomba gibi, her an akut bir iltihaba sebep olabilirler. Dolayısıyla ya çekilmeleri gerekir ya da mümkünse üzerindeki diş eti cebini elimine etmek gerekir.

Tam gömük 20 yaş dişleri ise ağız ortamıyla ilişkide olmadığı için, genelde ciddi iltihaplara sebep olmazlar. Eğer hiçbir rahatsızlık vermiyorsa veya başka bir tedavi için kısıtlamaya sebep olmuyorsa çekilmesine gerek yoktur. Fakat sürekli olarak sürmeye çalışan tam gömülü bir 20 yaş dişi, uzun süreli travma sonucu ağrıya sebep olabilir. Kendine yer bulmak adına, öndeki dişleri ittirebilir. Ortodontik tedavi öncesinde bu durumdaki 20 yaş dişleri mutlaka çekilmelidir.

Gömük 20 yaş dişi çekim operasyonu zor mudur?

Gömük 20 yaş dişlerinin çekim teknikleri tamamen dişin çene kemiğindeki pozisyonuna bağlıdır. Gömük 20 yaş dişi çekimlerinden önce mutlaka bir panoramik röntgen çekilerek, dişin diğer dişlerle ve damar sinir paketleri ile ilişkisi incelenmelidir. Ancak yapılan radyolojik ve klinik muayene sonucunda, gömük 20 yaş dişinizin çekimi konusunda bilgi verilebilir. Gömük 20 yaş dişi çekimleri hakkında detaylı bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

cene cerrahisi

Randevu Al veya Soru Sor

Aşağıdaki formu doldurarak randevu talep edebilir ya da probleminizle ilgili soru sorabilirsiniz. Dilerseniz, dişinizin fotoğrafını da ekleyerek hekimlerimizin probleminizi anlamasına yardımcı olabilirsiniz.