Diş Tedavisi

Diş çürükleri nasıl tespit edilir?

Diş çürükleri klinik bir muayene ile kolayca tespit edilebilir. Çürükler ağız içinde dişlerin görünen bölgelerinde ya da ara yüzlerinde başlayıp pulpaya (diş sinir dokusu) kadar ilerleyebilir. Ağız içinde net bir şekilde görülen çürüğün derinliğini görmek için röntgenlerden faydalanabiliriz. Aynı zamanda dişlerin ara yüzlerinde olması ihtimal bir çürük var ise, yine röntgenden faydalanabiliriz ya da bu işlem için özel üretilmiş çürük tespit ışıklarından faydalanabiliriz. Yine güçlü bir ışık kaynağı veya çürük boyama setleri ile de çürükler çok kolay bir şekilde tespit edilebilir. 

Doktorunuz bir çürüğün varlığını mutlaka ağız içi muayene sırasında fark edecektir fakat bir röntgen ile bunu desteklemek ve hastaya göstermek, samimiyeti arttıracaktır.

Diş çürükleri nasıl tedavi edilir?

Dişin pulpasına (sinir dokusu) kadar ulaşmamış çürükler, konservatif yöntemlerle çok rahat tedavi edilebilirler. Dolgu yapımı için kullanılan kompozit materyaller, günümüzde hem estetik hem fonksiyon açısından hiçbir sorun çıkarmadan çürük dişlerin tedavi edilmelerine olanak sağlamaktadır.

Diş çürüklerinin derinliklerine göre yapılacak tedavi şekli ve kullanılacak malzemeler de değişecektir. Çok derin fakat pulpaya henüz ulaşmamış bir çürük, diş sert dokusunun kendisini onarmasına izin veren özel dolgu malzemeleri kullanılarak tedavi edilebilirken, pulpaya ulaşmış çürüklerde kanal tedavisi yapılması gerekir.

Kanal tedavisi nedir?

Çok derin çürüklerin pulpaya ulaşması sonucunda sinir dokusunun iltihaplandığı durumlarda, ya da travma sonucu dişin canlılığını kaybettiği durumlarda kanal tedavisi yapılması gerekir. Protetik restorasyonlar için dişlerin hazırlanması, küçültülmesi gibi durumlarda da sinir dokusu açığa çıkabilir ve kanal tedavisi yapılması gerekebilir.

dis bakımı

Uzman Hekimler

Yüksek Kalite Ekipman

Konforlu Tedavi

Kanal tedavisi nasıl yapılır?

Kanal tedavisi sırasında dişin merkezinde bulunan, zarar görmüş ve canlılığını yitirmiş olan diş damar sinir paketi ortamdan uzaklaştırılır. Kök kanalları ideal bir dezenfeksiyon ile birlikte şekillendirildikten sonra özel kanal dolgu malzemeleri ile doldurulur. Kanal tedavisi sonrasında dişin ağızda görünen kısmına mutlaka uzun ömürlü bir restorasyon yapılmalıdır.

Kanal tedavisi yapılan dişe tekrar kanal tedavisi yapılabilir mi?

Kanal tedavisi sonrasında tekrarlayan bir iltihap olduğu durumlarda, eğer diş kökleri kemik içerisindeki varlıklarını hala koruyorsa, eski kanal tedavisi sökülerek yerine yeni bir kanal tedavisi (retreatment) yapılabilir. Kanal tedavisi hakkında detaylı bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Kanal tedavisi yapılan bir dişin ömrü nedir?

Kanal tedavisi gerektiren dişler genelde çok büyük sert doku kayıpları olan dişler olduğu için, geride kalan destek diş dokusu oldukça azdır. Kanal tedavisi yapıldıktan sonra da dişler canlılığını ve suyunu kaybettikleri için, zamanla kırılganlıkları artar. Doktorunuz bu kırılma riskini öngörerek, yapılacak restorasyonu buna göre seçecektir. İyi yapılmış bir kanal tedavili diş, uzun yıllar ağzınızda iş görecektir. Kanal tedavisi hakkında detaylı bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

dis tedavisi

Randevu Al veya Soru Sor

Aşağıdaki formu doldurarak randevu talep edebilir ya da probleminizle ilgili soru sorabilirsiniz. Dilerseniz, dişinizin fotoğrafını da ekleyerek hekimlerimizin probleminizi anlamasına yardımcı olabilirsiniz.