Estetik Diş Hekimliği

Gülüş tasarımı

Dişlerimiz, görüntümüzü ve güzelliğimizi etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Güldüğümüzde dişlerimizi beğeniyor olmamız dış görüntümüzü ve dolayısıyla özgüvenimizi de oldukça etkileyecektir. Gülüş tasarımında kişinin özgürce gülümseyebileceği, yüzüne, saç şekline, iş hayatına, sosyal hayatına hatta giyim tarzına bile uyum sağlayacak şekilde dişlerinin yeniden şekillendirilmesi işlemidir. Bunu yaparken restoratif tedavilerde kullandığımız porselen laminate veneer ya da kompozit veneerlerden faydalanabiliriz.

Gülüş tasarımında “vizajizm”

Gülüş tasarımını anlamak için önce vizajizm kavramını bilmek gerekir. Vizajizm, Fransızca “visage” kelimesinden türemiş, Türkçe karşılığı “yüz” anlamına geliyor. 1930’lu yılların başında “vizajizm” kavramı, diş estetiği alanında uygulanmaya başlamış ve günümüzde vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Bu görüşün temelinde yatan esas fikir, standart gülüş tekniklerinin aksine, kişinin yüzü, saç tarama şekli, psikolojik davranışları, yaşam şekli ve hatta alışkanlıklarının bile diş estetiği kapsamında değerlendirilmesi gerektiğidir.

Gülüş tasarımı kimlere yapılabilir?

Gülüş tasarımı dişlerinin görüntüsünden memnun olmayan herkese yapılabilir. Fakat henüz büyüme gelişimini tamamlamamış olan bireylerde, restoratif yöntemlerle gülüş tasarımın ertelemek ya da ortodontik tedaviye yönledirmek daha doğru olacaktır. Gülüş tasarımı yapılması konusunda yöntem, süreç ve fiyat ile ilgili bilgiyi doktorunuza danışabilirsiniz.

Randevu Al veya Soru Sor

Aşağıdaki formu doldurarak randevu talep edebilir ya da probleminizle ilgili soru sorabilirsiniz. Dilerseniz, dişinizin fotoğrafını da ekleyerek hekimlerimizin probleminizi anlamasına yardımcı olabilirsiniz.