Hamilelerde Diş Tedavileri ve Röntgen Çekimi

Hamilelerde diş tedavileri

Hamilelik döneminde ortaya çıkan diş problemlerinin tedavisi mümkündür. 

Diş ve diş eti iltihabı olan durumlarda, düşük ya da erken doğumla sonlanan hamilelik görülme riski 7 kat daha fazla olduğu bilinmektedir. Hamilelik döneminde diş tedavisi gerektiği durumlarda genellikle diş çekilir mi? sorusu akla gelir. Evet, uygun bir anesteziyle diş çekilir. Antibiyotik çok istemesek de gerekli durumlarda kullanılır. Antibiyotik olarak, bebeğin diş gelişimini etkilediği bilinen tetrasiklin grubu hariç olanlar tercih edilir. Güvenli olması açısından kadın doğum uzmanı konsültasyonu ile birlikte gerekli tedaviler yapılır.

Hamilelikte genel protokol, ilk üç ayda (1.trimester) bebeğin organ gelişim evresi olduğu için, girişimsel dental tedaviden kaçınmak yönündedir. Tedaviler ikinci üç aya (2.trimester) ertelenmelidir. Hamileliğin son üç ayında (3.trimester) ise, bebek oldukça büyük olduğu için anne adayı diş hekimi koltuğuna rahat oturamayabilir. Bu yüzden diş tedavileri acil değilse ertelenebilir. Ya da diş tedavileri ile ilgili bir korkusu, endişesi varsa erken doğuma sebep olunabilir. Fakat, derin diş çürüğü, iltihaplı diş ya da diş eti iltihabı gibi acil bir durum var ise, var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini etkileyebileceği düşüncesi ön planda tutulmalı ve bir jinekoloğun önerileri doğrultusunda dental tedavi yapılmalıdır.

Gerekiyorsa diş röntgen filmleri çekilerek de tedavi desteklenmelidir. Diş tedavisi ile ilgili röntgen çekildiğinde, anne karnındaki bebeğin diş röntgen filminden dolayı zarar görme ihtimali çok düşüktür. Amerikan Aile Hekimliği Akademisi, hamilelikte çekilen diş röntgen filmlerini “güvenli” olarak sınıflamaktadır. Yapılan araştırmalara göre ağız içinden çekilen 21 adet röntgen filmi sonucu, anne karnındaki bebeğe ulaşan radyasyon dozu, anne adayının doğadan güneş ışınları vb. ile 3 günde aldığı dozdan daha az olduğu belirtilmiştir. Bu kadar düşük bir dozun anne karnındaki bebeğe kalıcı hasar vermesi ve ileride kansere yol açma ihtimali yok denecek kadar düşük bir olasılıktır.

Yapılan ağız içi muayene sonucu, bir anne adayının diş tedavisi ve röntgen ihtiyacı var ise, yüksek ihtimalle dişlerinde ya da dişetlerinde iltihabi bir durum vardır. Bu iltihabi durumun, anne karnındaki bebeğe çok daha fazla zarar verebileceği ihtimali göz önünde bulundurularak, tedavi için röntgen gerekiyorsa çekilmelidir. Fakat her türlü önlemi almak adına, mutlaka, kurşun yelek, karın bölgesini örtecek şekilde giydirilmelidir. 

hamilelerde dis tedavisi

Randevu Al veya Soru Sor

Aşağıdaki formu doldurarak randevu talep edebilir ya da probleminizle ilgili soru sorabilirsiniz. Dilerseniz, dişinizin fotoğrafını da ekleyerek hekimlerimizin probleminizi anlamasına yardımcı olabilirsiniz.