İnley/Onley

İnley/Onley nedir?

İnley/Onley, özel yöntemlerle indirek olarak hazırlan, tamamen porselen içerikli (porselen dolgu) ya da kompozit dolgulardır. 

İnley/Onley hangi durumlarda yapılır?

Çürük veya kırık gibi sebeplerle dişlerinde aşırı madde kaybı olan hastalarda inley/onley tedavi seçeneği tercih edilebilir. Bu tarz durumlarda, yapılacak restorasyonun diş ile sınırı, dişetinin altında kalıyor ise, kanama ve tükürük kontrolü zor olabilir. Kanamanın ve tükürüğün izole edilemediği bir ortamda direk olarak dolgu yapmak mümkün olmadığı için, bu tarz indirek yöntemle hazırlanan inley/onley tercih edilir. 

İnley/Onley nasıl yapılır?

Kalan diş dokusu inley/onley yapımına uygun olacak şekilde prepare edildikten sonra ölçü alınır. Laboratuar ortamında bilgisayar destekli CAD-CAM sistemi ile porselen malzemeden dolgu hazırlanır ve ağız içine, hazırlanan diş kavitesine, yine bu işleme özel ajanlarla yapıştırılır. Porselen dolgunun, kalan diş dokusuna göre yapılamadığı durumlar da olabilir. Bu gibi durumlarda, yine laboratuarda indirek olarak kompozit materyali ile inley/onley hazırlanabilir. Kalan diş dokusuna özel yapıştırma ajanları ile simante edilir. Porselen dolgu ya da kompozit inley/onley tedavi seçeneklerinden hangisinin yapılacağına, diş doktoru yapacağı muayene sonucunda karar verecektir. Porselen dolgularla ilgili detaylı bilgi almak için doktorunuza danışabilirsiniz.

Randevu Al veya Soru Sor

Aşağıdaki formu doldurarak randevu talep edebilir ya da probleminizle ilgili soru sorabilirsiniz. Dilerseniz, dişinizin fotoğrafını da ekleyerek hekimlerimizin probleminizi anlamasına yardımcı olabilirsiniz.