Ortodonti

Ortodonti nedir?

Ortodonti dişlerin çene kemikleri ile çene kemiklerinin birbirleri ile ve çene kemiklerinin kafa kemikleri ile ilişkisini inceleyen bir bilim dalıdır. Ortodontik tedavi ile dişlerdeki çapraşıklıklar ve aralıklar kolayca düzeltilip, doğru ve sağlıklı bir gülümseme elde edilebilir.

Ortodontik tedavi kaç yaşında yapılmalıdır?

İdeal bir ortodontik tedavi için ilk muayene yaşı 6-7 dir. Bu yaşlarda ömür boyu kullanacağımız ilk daimi dişler ağızda belirmeye başlar. Bu yaşlarda muayene sırasında öngörülen bir problem var ise, erken teşhis ile daha komplike tedavilere gerek kalmadan müdahale edilebilir. Eğer bu tarz bir tedavi ihtiyacı öngörülmediyse, 12-14 yaşları arasında tekrar ortodontik muayene yapılmalıdır. Gerekli görülürse, doktorunuzla birlikte seçeceğiniz bir tedavi şekli ile tedaviye başlanır. 

Bahsettiğimiz bu yaşlar ideal olanıdır. Fakat yetişkinlik döneminde, ileri yaşlarda da hiçbir problem yaşamadan ortodontik tedavi ile başarılı sonuçlar alınır.

Ortodontik tedavi ne kadar sürer?

Bu süre tamamen tedavinin şekline bağlı olmakla birlikte, 6 ay ile 3 sene arasında değişebileceğini söyleyebiliriz. Ortodontik tedavi hakkında detaylı bilgi almak için doktorunuza danışabilirsiniz.

ortodonti uygulamalari

Uzman Hekimler

Yüksek Kalite Ekipman

Konforlu Tedavi

Ortodontik tedavi yöntemleri nelerdir?

Ortodontik tedavide, sonuca ulaşmak için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. 

Bunlardan en bilinen ve en eski yöntem olan metal braketler oldukça güvenli ve hızlı bir yöntem olmakla birlikte, dişler üzerindeki metal braketlerin görüntüsü estetik kaygı yaratabilir. 

Bu estetik kaygıya istinaden porselen braketler piyasaya sürülmüştür. Porselen braketler, şeffaf görüntüsü ile estetik olarak daha kabul edilebilir ve yine oldukça hızlı bir tedavi şeklidir. 

Bu görüntüden bile rahatsız olan hastalar için lingual ortodonti olarak bilinen tedavi de önerilebilir. Lingual ortodontide, braketler dişlerin iç yüzeylerine yapıştırılarak, ağızda görünmemesini sağlıyor. Fakat konuşma sırasında dile rahatsızlık vermesi ve konuşmanızı etkilemesi muhtemel bir tedavi yöntemidir.

İnvisalign

Son olarak piyasaya sürülen bir ortodontik tedavi yöntemi olan İnvisalign ise hiç braket içermiyor. Dişlerinizin, başlangıçtan bitimine kadar tedavinin tamamlanmasına yardımcı olacak, tamamen size özel plaklar üretiliyor. Bu plakları günde yaklaşık 18 saat kullanmanız gerekmektedir. Sadece yemek yerken ve dişlerinizi fırçalamak için plakları çıkartmanız önerilir. Her bir plağı ortalama 2 hafta kullandıktan sonra yeni plağa geçerek tedaviniz tamamlanır. İnvisalign ile yapılan ortodontik tedavide, tedavinin başarısı ve süresi daha çok hastaya bağlıdır. Tedavi, plakları düzenli kullanmakla görevli olan hastanın sorumluluğunda ilerler. İnvisalign ile detaylı bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Ortodontik tedavi ne kadar sürer?

Bu süre tamamen tedavinin şekline bağlı olmakla birlikte, 6 ay ile 3 sene arasında değişebileceğini söyleyebiliriz. Ortodontik tedavi hakkında detaylı bilgi almak için doktorunuza danışabilirsiniz.

ortodonti

Randevu Al veya Soru Sor

Aşağıdaki formu doldurarak randevu talep edebilir ya da probleminizle ilgili soru sorabilirsiniz. Dilerseniz, dişinizin fotoğrafını da ekleyerek hekimlerimizin probleminizi anlamasına yardımcı olabilirsiniz.