Pedodonti

Pedodonti nedir?

Pedodonti, daimi dişlenme dönemi tamamlanıncaya kadar, çocuklarda ve özel ilgi gerektiren bireylerde süt ve genç daimi dişlerin hastalıkları ve tedavisi ile ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır.

Süt dişlerinin önemi nedir?

Süt dişleri çocuklarda ilk çıkan dişler olduğu için gıdaları çiğneme, koparma ve öğütme becerilerinin yanında konuşma becerilerinin de gelişmesinde etkilidir. Ayrıca kendilerinden sonra yerlerine gelecek olan daimi dişlere rehberlik edeceklerdir. Bu rehberlik, çok geniş olarak ele alınabilir. Süt dişlerinin pozisyonlarına bakarak, ortalama olarak ileride daimi dişlerde gelişebilecek çapraşıklıklar ya da çürükler hakkında bilgi edinebiliriz. 

Kötü bir ağız hijyeni olan süt dişli dönem, daimi dişlenme döneminin de bu şekilde geçeceğine işarettir. Çürük bir süt dişi var ve nasılsa yerine yenisi gelecek diye düşünmek de yanlıştır. Çünkü süt dişi vaktinden erken çekildiği takdirde, daimi dişlenme döneminde çapraşıklık olması kaçınılmazdır. Süt dişinin vaktinden önce çekilmesi şart olan durumlarda mutlaka yer tutucu dediğimiz apareylerden kullanmak gerekir. Süt dişleri ile ilgili detaylı bilgiyi doktorunuza danışabilirsiniz.

Süt dişlerinin temizliğine ne zaman başlanmalı ve nasıl yapılmalı?

Süt dişleri ilk ağızda görünmeye başladığı andan itibaren temizliğine de başlanmalıdır. Süt dişlerinin sürme zamanları, ek gıdaya başlama zamanıyla yakın olduğu için, diş temizleme alışkanlığı en kısa sürede kazandırılmalıdır. Diş fırçasını bebeğinizin eline vererek kendi ağzına götürmesine yardımcı olabilirsiniz. Bunu bir oyun haline getirip, siz de onunla birlikte bir ayna karşısında fırçalayarak, bu alışkanlığı kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer bu tarz bir oyun oynamakta güçlük yaşıyorsanız, parmaklarınıza doladığınız steril bir gazlı bezle bebeğinizin dişlerinin üzerini silerek de temizliği sağlayabilirsiniz. 

Çocuklarda 6 yaşından önce, yutma olayı kontrol edilemediği için diş macunu kullanımını önermiyoruz. Ya da tamamen organik maddelerle üretilmiş ve çocukların kullanımı için piyasaya sürülmüş diş macunlarından kullanabilirsiniz. Süt dişlerinin temizlenmesi ve ilk diş hekimi randevusu hakkında detaylı bilgi almak için doktorunuza danışabilirsiniz.

pedodonti tedavisi

Uzman Hekimler

Yüksek Kalite Ekipman

Konforlu Tedavi

Koruyucu diş hekimliği nedir?

Süt dişlerinin, daimi dişler açısından ne kadar önemli olduğunu hatırlarsak süt dişlerine herhangi bir zarar gelmeden önce koruyucu uygulamalardan faydalanmak doğru olacaktır. Koruyucu uygulamalar sayesinde, diş yapısı çürük tehdidi karşısında daha güçlü hale gelecektir. Böylece süt dişli dönemde dolayısıyla daimi dişlenme döneminde de ağız hijyen korunmuş olur.

İlk diş hekimi randevusu ne zaman olmalıdır?

Süt dişleri ağızda görülmeye başladığı andan itibaren herhangi bir zamanda, bebeğinizi ya da çocuğunuzu diş hekimine götürmeniz faydalı olacaktır. Hatta bu ziyaretleri 6 ayda 1 yapmanız, çocuğunuzun ileri yaşlarında, diş doktoru fobisinden uzak kalmasını sağlayacaktır. İlk ziyaret sırasında, girişimsel bir işlem yapılmadan, sadece bir tanışma gibi, ağız içi muayene yapılması uygun olacaktır. Devam eden rutin kontrol ziyaretlerinde ise, yine girişimsel bir işleme gerek olmadan koruyucu uygulamalar yapılabilir. Böylece, çocuğunuzun dişleri hem sağlık açısından koruma altına alınmış olacak hem de diş doktoru fobisi gelişmeyecektir.

Randevu Al veya Soru Sor

Aşağıdaki formu doldurarak randevu talep edebilir ya da probleminizle ilgili soru sorabilirsiniz. Dilerseniz, dişinizin fotoğrafını da ekleyerek hekimlerimizin probleminizi anlamasına yardımcı olabilirsiniz.