Protez

Total/Tam Protezler

Tam protez, ağzında çeşitli sebeplerden dolayı hiç dişi kalmamış bireylere yapılan, dişetini taklit eden pembe bir kaide üzerine dizilmiş dişlerden oluşan bir tedavi şeklidir. Ağızda hiç diş olmadığı için, detaylı yumuşak doku ölçüsü alınarak hazırlanırlar. Sonrasında hazırlanan pembe kaideler ile uygun yüz yüksekliği ve konuşma aralıkları hesaplanarak dişler prova edilir. Burada önemli olan hastanın çene kaslarına ve eklemine yanlış kuvvetler bindirmeden, günlük çene fonksiyonlarını ve estetik beklentilerini karşılayabileceği bir protez yapmaktır.

Total protezde yaşanan problemler nelerdir?

Total protezlerde, ağızda hiç diş olmadığı için bütün görev yumuşak doku ve çene kemiklerindedir. Dişetine aşırı basınç yapmadan, ağız içi dudak ve yanak kaslarına baskı yapmadan hazırlanan bir total protez, yeterli tükürük akışı ile birlikte ağız içinde oldukça iyi görev yapacaktır.

Bu gerekliliklerden herhangi birinde eksiklik olduğu takdirde, total protezin tutuculuğu azalacak ve fonksiyon halinde hareket edecektir. Bu gibi durumlarda protez yapıştırıcılarından yararlanabiliriz. Ya da en sağlıklısı total protezler altına yapılan az sayıda implant desteği ile tutuculuk sağlamak olacaktır. İmplant üzerine oturan total protez, fonksiyonlar karşısında hem tutuculuğu arttıracak hem de çene kemiği ve yumuşak dokulara destek olacaktır. 

Total protezler nasıl temizlenir?

Total protezler, akrilik bir kaide ve dişlerden oluştuğu için temizliğinde hassas olunması gerekir. Özellikle total protezlerin temizliğinde kullanılmak üzere üretilen yumuşak kıllı fırçalar ile her yemekten sonra fırçalanmaları gerekir. Sert kıllı fırçalar ile fırçalanan total protezlerde çizilme olur. Çizikler ve çatlaklar arasında biriken gıda artıkları kötü bir görünüme ve kokuya sebep olur. 

Total protezleri 7/24 kullanmak, dişetlerinin havasız kalması ve sürekli olarak nemli bir maddeyle temasta olması anlamına gelir. Bunun sonucunda dişetlerinizde mantar enfeksiyonu gelişebilir. Bazı geceler yatarken total protezlerinizi çıkartmak ve sabaha kadar takmamak bu enfeksiyonun gelişmesine engel olabilir. Ayrıca total protezin temizlenmesinin yanı sıra, dişetlerinizi de yumuşak kıllı bir fırçayla fırçalamak ve ağız gargaralarıyla çalkalamak tam bir ağız hijyeni sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Bölümlü Protez

Bölümlü protez, ağzında birden çok sayıda diş kayıpları olan hastalara uygulanabilir. Çeşitli sebeplerden dolayı, sabit protez yapılamadığı durumlarda, çevre yumuşak doku ve kalan diş sert dokularından destek alınarak yapılan, mutlaka yemeklerden sonra çıkartılıp temizlenmesi gereken bir çeşit hareketli protezdir.

Bölümlü/hareketli protezlerin kullanımı ve temizlenmesi total/tam protezler ile aynıdır. Daha detaylı bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

protez uygulamasi

protez

Uzman Hekimler

Yüksek Kalite Ekipman

Konforlu Tedavi

Sabit Protez

Sabit protezler, diş eksikliklerinde, aşırı diş doku kayıpları olduğu durumlarda altında destek bir diş ya da implant ile planlanan, hasta ağzına uygulandıktan sonra hiç çıkmayan protez tipidir. Zirkonyum alt yapılı bir porselen, metal alt yapılı bir porselen ya da implant üstü kuron ve köprüler birer sabit protezdir.

İmplant Üstü Protez

Sabit ya da hareketli bir protez gereksinimi oluğunda, yeterli diş desteği yoksa veya tek diş eksikliği olan bölgeye protez planlaması yapılıyorsa implantlardan faydalanabiliriz. 

İmplant üstü protez hangi durumlarda yapılır?

İmplant üstü protezler özellikle tek diş eksikliklerinde, bir öndeki ve bir arkadaki dişe zarar vermeden, dişsiz boşluğu doldurmak için yapılabilecek en sağlıklı tedavi yöntemidir. Daha çok sayıda diş eksikliklerinde, her türlü protez planlamasından önce, destek dokuyu arttırmak adına implant tedavisinden faydalanabiliriz.

İmplant üstü protezler nasıl fırçalanır?

İmplant üstü protezleri temizlemek için normal bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Fakat sadece diş fırçalamak yeterli olmayacaktır. Eğer sabit bir protez kullanıyorsanız mutlaka ara yüz fırçası ya da köprü altı için özel üretilmiş diş iplerinden kullanmanız gerekir. Hareketli bir protez kullanıyorsanız, protezi ağzınızdan çıkarttıktan sonra dışarıda ayrıca temizlemeli, ağız içinde görünen implant parçalarını da mutlaka fırçalamalısınız.

İmplant üstü protezler yapıldıktan sonra, protez uzmanı tarafından gerekli ağız hijyen aparatları size tanıtılacak ve kullanmanız için size verilecektir. İmplant üstü protezlerin bakımı ile ilgili detaylı bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Randevu Al veya Soru Sor

Aşağıdaki formu doldurarak randevu talep edebilir ya da probleminizle ilgili soru sorabilirsiniz. Dilerseniz, dişinizin fotoğrafını da ekleyerek hekimlerimizin probleminizi anlamasına yardımcı olabilirsiniz.