Sigara İçenlerde Ağız ve Diş Sağlığı

Sigara içenlerde ağız ve diş sağlığı

Sigaranın sistemik olarak vücuda girmesiyle birlikte problemler yavaş yavaş ilerlemekte iken, direk olarak etkileri ağız içinde kendini daha hızlı bir şekilde göstermeye başlar. Sigaranın içinde bulunan ve zararlı olduğu tespit edilen 4 binden fazla madde vardır. Bunlar ağız kimyasını değiştirerek aşırı mikrobiyal plak oluşumuna sebep olurlar. Ayrıca oluşan kötü ağız kokusu ile de sigara içtikleri süre boyunca yaşamak zorunda kalırlar. Bunun yanı sıra sigaranın ağız içine verdiği en basit zarar, dilde tat alma duyusunda bozulmadır. Sigara içen bireyler zamanla yediği içtiği yiyeceklerden ve içeceklerden keyif alamaz hale gelirler.

Sigara içenlerde dişeti iltihabının, içmeyenlere oranla daha şiddetli olduğu bir çok araştırmada kanıtlanmıştır. Sigara kullanımı ile oluşan mikrobiyal diş plağı, dişetindeki iltihap belirtilerini baskılayarak dişeti kanamasını azaltır. Ayrıca dişin destek kemiğinde kayıplar, dişetinin iltihaplanması ve diş kaybı sigara kullananlarda artar. Dişetinin savunma sistemini baskılayarak, bakterilere karşı korunmasız bir hale getirir. Kanama belirtisi de olmadığı için her şey normal görünebilir, böylece hastalıkların erken teşhisini ve hızlı tedavisini engeller. 

Sigaranın yine ağız içinde sebep olduğu fakat asla kabul edilemeyecek bir zararı daha vardır. Ağız kanserlerinin %75’inde sigara ve alkol kullanımı olduğu kanıtlanmıştır. Ağız kanserlerinde ağız içinde ağrısız şişlikler, doku kaybına bağlı olarak geçmeyen ağrılar, kanama odakları, kırmızı-beyaz yaralı bölgeler ve sonuç olarak ağız açmada zorluklar görülebilir. Ağız ve yüz bölgesinde bu tarz değişiklikler fark eden bireyler ilk olarak diş hekimine muayene olmalıdırlar.

Randevu Al veya Soru Sor

Aşağıdaki formu doldurarak randevu talep edebilir ya da probleminizle ilgili soru sorabilirsiniz. Dilerseniz, dişinizin fotoğrafını da ekleyerek hekimlerimizin probleminizi anlamasına yardımcı olabilirsiniz.